Wybór odpowiedniego kominka do domu

Podczas, gdy wiele osób zgadza się, że prawdziwy kominek jest centralnym i bardzo przytulnym elementem każdego salonu, wybór spośród wielu projektów może być kłopotliwy. Poniższy artykuł ma na celu pomóc w wyborze odpowiedniego kominka do przestrzeni domowej.

Pamiętaj, że punktem wyjścia jesteś Ty, Twój dom oraz Twój styl. W mroźny wieczór nie ma zapewne nic przyjemniejszego w domu niż ogrzanie się przed blaskiem kominka. Ciepło z kominka w chłodne dni oraz zapach palonego drewna dodają uroku i przytulnej atmosfery każdemu domowi, niezależnie od jego rozmiarów. Miejsca przed kominkami są świetnym punktem spotkań. Warto pamiętać o tym, że współcześnie kominki występują nie tylko w salonie, ale również w jadalni, otwartych przestrzeniach kuchennych, apartamentach czy też na zewnątrz.

Kominek w domu zapewnia ciepło, światło oraz sprawia, że pokój wygląda przytulnie. Dlatego istotne jest, aby projekt kominka był odpowiedni do Twojego domu. Wybór projektu oraz produktów, z jakich zostanie wykonany jest kluczem do sprawienia, żeby kominek był elementem przytulnym. Pomysłów na kominki jest wiele. Wybierając kominek należy rozważyć wiele istotnych czynników, które z pewnością ograniczą wybór spośród wielu ofert. Należy podjąć decyzję zarówno z zakresu funkcji ogrzewania, jak i ogólnej estetyki kominka.

Początkowo należy rozważyć jaką funkcję w domu ma spełniać kominek. Czy urządzenie będzie źródłem ciepła w domu, czy też będzie służyło jedynie celom dekoracyjnym. Być może na pierwszym miejscu stawiasz łatwość obsługi i konserwacji. Przemyśleć należy również to jaki rodzaj paliwa preferujesz. Te podstawowe czynniki, powinny pomóc w ustaleniu czy chcesz mieć kominek elektryczny, gazowy czy też tradycyjny czyli opalany drewnem.

Współcześnie istnieje silny trend ukierunkowany na kominki gazowe. Powodem tego z pewnością jest fakt, że są one o wiele tańsze w budowie niż popularne niegdyś kominki opalane drewnem. Jedną z największych zalet kominków gazowych jest to, że zapewniają one promieniujące ciepło i płomień, bez niedogodności związanych z drewnem. Istnieje wiele różnych rodzajów oraz opcji estetycznych w kominkach gazowych. Umożliwiają one znacznie więcej swobody w zakresie wentylacji niż w kominkach opalanych drewnem.

Z kolei kominki elektryczne zwykle wychodzą prosto z pudełka w całości. Nie trzeba zatem wybierać materiałów budowlanych oraz szczegółowych wymiarów, ponieważ kominek będzie już w całości wykonany. Kominki te są z reguły mniejsze niż gazowe czy też tradycyjne, dlatego też świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Jeśli planujesz kominek opalany drewnem to wybrane materiały budowlane mają tutaj szczególne znaczenie. Kominki z cegieł są najprawdopodobniej najczęstszym wyborem, ponieważ cegła nie wykazuje plam dymnych. Innym popularnie wykorzystanym materiałem do kominków jest kamień. Jest wiele jego odmian, takich jak:

  • wapień,
  • marmur,
  • łupek,
  • płytki ceramiczne.

Warto unikać jasnych kolorów, jeśli w kominku będzie często palone.

Jeśli już zdecydowałeś się na kominek tradycyjny, gazowy lub też elektryczny to poszukaj kominka z ciekawymi akcentami, takimi jak na przykład kamień, cegła, dachówka czy też obróbki drewna.

Zobacz, co oferuje Szalony Max – sklep internetowy z kominkami, piecami, wyposażeniem wnętrz i meblami warsztatowymi – dowiedz się więcej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *